Doğum Fotoğrafçıları Nasıl Olmalıdır?

Doğum Fotoğrafçıları Nasıl Olmalıdır?
FotoBlog 12 Eylül 2016 620 defa okundu 0 yorum

Doğum fotoğrafçıları bir bebeğin doğum anını ve doğumdan belli bir süre sonrasını kapsar. Bebeğin doğumunu, ilk ağlayışını, annesiyle ilk defa karşılaşmasını, ilk meme emişini ölümsüzleştirir… Peki doğum fotoğrafçısı nasıl olmalıdır, hangi özelliklere sahip olmalıdır? Herkes doğum fotoğrafçısı olabilir mi?

Doğum fotoğrafçısı olmak için her işte olduğu gibi işinizi sevmeniz ve en iyi şekilde yapmak için elinizden gelen tüm çabayı göstermek gerekiyor. Doğumdan etkilenmemek, doğumu en iyi şekilde fotoğraflamak gerekir. Bu işlemi yaparken kesinlikle flash’ı olan fotoğraf makinesi kullanılmamalı, aksi taktirde yeni doğan bebeklerin refleksleri tam gelişmediğinden flash bebeklerin gözlerini olumsuz etkileyebilir.

Doğum fotoğrafçıları ekipman seçerken hastanenin doğumhane özelliklerini göz önünde bulundurmalıdır. Işığı, açıyı, duracağı yeri iyi hesaplamalıdır. Sabırlı ve sakin olmalı, aile ile doktorlar veya hastane arasında sorun çıkmamasına özen göstermelidir. Doğum anında strese girmemeli, fotoğrafları çekerken doğal pozlar yakalamalıdır. Bunun için kendini sadece doğum fotoğrafçısı olarak değil, doğum esnasında o ailenin bir üyesi gibi görmeli, hissetmeli ve o duyguyu yaşamalıdır.

Doğum fotoğrafçıları haftanın 7 gün 24 saati ulaşılabilir olmalıdır, çünkü doğumun günü ve saati belli değildir… Tatil planları yaparken bile doğum olup olmayacağını hesap etmeli, tatil planını ona göre yapmalıdır.  Örnek verecek olursak 3 aile ile anlaşılmış ise, tahminen doğum haftalarını belirlemeli, o günlerde ailenin yakınında olacak şekilde kendini ayarlaması gerekmektedir

Doğum fotoğrafçıları sabırlı olmalı ve vaktinin büyük kısmını işini ayırmalıdır. Özellikle bebeğin doğumundan 1 yaşına gelene kadar geçen sürede sürekli bebeğin yanında olmalı ve resimlerini çekmelidir. Çünkü bebekler ilk 1 senede inanılmaz derecede gelişir ve değişim gösterir. İlk ay annesine benzeyen bebek ikinci ay babasına benzeyebilir, bu durum en iyi doğum fotoğraflarından anlaşılılr…

Doğum fotoğrafçıları genelde bayan olur, daha doğrusu bayan doğum fotoğrafçılarının erkek doğum fotoğrafçılarına göre iş bulma şansı daha fazladır. Ülkemizin koşulları göz önünde bulundurulduğunda kocalar eşlerini kıskanır ve bu nedenle erkek doğum fotoğrafçılarıyla çalışmak istemezler. Ama bu erkek doğum fotoğrafçılarının iş yapamacayağı anlamına gelmez. Sabır, iş sevgisi ve yakalanan harika pozlar işinizde ilerlemenizi ve tercih edilen bir doğum fotoğrafçısı olmanızı sağlayabilir.

Doğum fotoğrafçılığı

Doğum fotoğrafçılığı

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.